طرح درس بلوف "سرخچه کار اشتباهی انجام داده است" برای درس خواندن (کلاس سوم) با موضوع. درس خواندن توسط V. Belov "سرخچه کار اشتباهی کرده است" طرح کلی یک درس خواندن (کلاس سوم) با موضوع یک خرگوش پیر در باتلاق به دنیا آورد.

درس خواندن کلاس سوم

موضوع: V. Belov "سرخچه کار اشتباهی انجام داده است."

اهداف: معرفی مختصری اطلاعات بیوگرافی در مورد کار V. Belov. با داستان خود "سرخچه کار اشتباهی کرده است"، گفتار منسجمی را توسعه دهد و عشق به حیوانات را القا کند.

  1. سازمان لحظه

زنگ قبلا به صدا درآمده است

همه را به درس خواند.

گوش های خود را بالای سر خود قرار دهید

با دقت گوش کن!

فکر کنید و استدلال کنید

به سوالات پاسخ دهید.

  1. گرم کردن گفتار

آرکیپ فریاد زد، آرکیپ خشن شد.

آرکیپ تا زمانی که خشن نباشد نیازی به جیغ زدن ندارد.

پیچان زبان را آهسته، سریعتر، با زمزمه، بلند، غمگین بخوانید.

پیچاندن زبان چه چیزی را آموزش می دهد؟

  1. بررسی تکالیف

خواندن شعر "کلبه ویران".

حال و هوای بچه ها چیست؟ پاسخ خود را با کلماتی از متن پشتیبانی کنید.

  1. موضوع پیام

و در مورد چه کسی است، از معما خواهید فهمید:

او با صاحبش دوست است،

خانه محافظت می شود.

زیر ایوان زندگی می کند

و دم حلقه است.

(سگ)

در مورد آنها چه می دانید؟ (پاسخ های کودکان)

این اثر توسط واسیلی ایوانوویچ بلوف نوشته شده است. سوفیا در مورد آن به ما خواهد گفت.

در 23 اکتبر 1932 در روستای ولوگدا تیمونیخا متولد شد. اوایل، به عنوان پسر، شروع کردمکار کردن در مزرعه جمعی، به مادرش کمک می کند تا چهار فرزند کوچکترش را بزرگ کند.
پس از فارغ التحصیلی از روستایی هفت ساله
مدرسه ، در بهار 1949 به شهر سوکول رفت و در آنجا درمدرسه کارخانه- کارخانه به عنوان نجار و نجار آموزش دید. سپس در تخصص مکانیک موتورهای دیزلی و بعداً برقکار تسلط یافت. در حین خدمت درارتش آموزش دیده برای اپراتور رادیو تلگراف
اما خیلی زود مشخص شد که دعوت واقعی او بوده است
ادبیات , نویسنده کار کردن او در وولوگدا زندگی می کرد، مقالات، مقالات می نوشت، کارمند روزنامه منطقه ای می شد، اما بیشتر از همه عاشق شعر بود و شعر می سرود. طبق توصیهنویسنده هموطن الف یاشینا اشعار خود را برایادبی موسسه به نام ام گورکی، یک مسابقه خلاقانه را پشت سر می گذارد و برای مطالعه می رود. بلوف شاعر نشد.
پس از فارغ التحصیلی از کالج، او به وولوگدا بازگشت و تمام وقت و انرژی خود را صرف کرد
ادبی خلاقیت
در سال 1989 - 91 او چندین اثر برای کودکان نوشت - داستانهای "پیرمرد و کوچک" ، "ماه عسل" ، افسانه "بهار".
زندگی می کند و
کار می کند واسیلی بلوف در وولوگدا است ، اما اغلب و برای مدت طولانی در زادگاه خود تیمونیخا می ماند.

6. روی داستان کار کنید

الف) آمادگی برای خواندن

نام این داستان "فرخ مقصر بود".

اسم سگ چیه؟

چه غلطی می توانست بکند؟

ب) خواندن معلم داستان + دانش آموزانی که خوب می خوانند

یک مداد بردارید و کلماتی را که متوجه نمی شوید علامت بزنید

ج) ادراک اولیه

برداشت شما چیست؟

با چه کلمات عجیبی برخورد کردید؟

Batyavka - در کتاب درسی

شارومیژنیک - فردی که دوست دارد به ضرر دیگران سود ببرد، کلاهبردار.

ولگرد - شخصی که پس از سرگردانی طولانی خانه را ترک کرده و بازگشته است.

د) خواندن انتخابی

جملاتی را در متن پیدا کنید که بگویند چرا لیدیا مالکا را سرزنش کرد؟

واکنش ملکا به سرزنش معشوقه‌اش را بخوانید؟

در مورد ملکا به عنوان یک مادر چه می توانید بگویید؟ ثابت کن

د) کامپایل یک syncwine

سرخ کردن

مهربان، دلسوز

تغذیه می کند، اجرا می کند، مراقبت می کند

به روستای دیگری دوید تا بچه را ببیند

مراقبت

7. انعکاس

برای چه چیزی خود را تحسین می کنید؟

چه چیزی کار نکرد؟

چه مشکلاتی را در درس تجربه کردید؟

8. خلاصه درس

به چه کاری برخورد کردید؟

چه چیزی می توانید از ملکا یاد بگیرید؟

خانه تکلیف ص 68-69 بازگویی از دیدگاه ملکا


فهمیدم که همه ما از داستان خوشمان آمد. بیایید سعی کنیم بفهمیم چه چیزی به ما کمک کرد تا احساسات مختلف را در حین خواندن تجربه کنیم و شخصیت ها را به وضوح تصور کنیم. ما با استفاده از سوالات صحبت خواهیم کرد.

لیدیا را چطور تصور کردی؟ چرا؟

کدام یک از این کلمات معانی متضادی دارند؟

تنها روی آوردن به سخنان نویسنده به حل تناقض پیش آمده کمک می کند.

چه چیزی توجه نویسنده را جلب کرد؟

چه کلمه ای نشان می دهد که آنها به شدت سرزنش می کنند؟

یک فرهنگ لغت توضیحی به ما کمک می کند تا معانی کلمات را روشن کنیم.

(معلم فرهنگ لغت اوژگوف را نشان می دهد.)

چرا باید به دیکشنری مراجعه کنیم؟

در اینجا گزیده هایی از این فرهنگ لغت آورده شده است. معنی کلمه را پیدا کنید و برای خودتان بخوانید.

در مورد لیدیا چه چیز دیگری می توانید بگویید؟

کدام کلمه دقیق تر است؟

لیدیا وقتی ملکا را سرزنش کرد در چه وضعیتی بود؟

این نشان دهنده چیست؟

بیایید گزیده ای از نحوه سوگند خوردن لیدیا پیدا کنیم. بیایید آن را دوباره بخوانیم.

سؤال 1 را در صفحه 70 با خواندن «وزوز» بخوانید و به من بگویید چگونه می‌توانید وضعیت لیدیا را به‌طور دیگری مطرح کنید.

تعریف کلمه را در فرهنگ لغت بیابید.

کدام کلمه با دقت بیشتری وضعیت لیدیا را نشان می دهد؟

قسمت را دو به دو دوباره بخوانید و تمام کلماتی را که لیدیا برای سرزنش مالکا استفاده کرد علامت بزنید.

بیایید بررسی کنیم.

کدام کلمات نیاز به توضیح دارند؟

در هر محل واژه ها و اصطلاحاتی وجود دارد که توسط ساکنان این محل ابداع شده است. این کلمات فقط در گفتار محاوره ای به کار می روند و به آنها محاوره می گویند. فقط با خواندن اثر می توانید معنای آنها را بفهمید. این کلمات "سرکش، فاحشه، باتیاوکا" هستند. آیا می توانید از روی صدا بفهمید که اینها کلمات نفرینی هستند؟

بنابراین، لیدیا را از این قسمت چگونه تصور می کنید؟ چه کلماتی شخصیت او را توصیف می کند؟

بیایید به قسمت بعدی نگاه کنیم.

درباره لیدیا چه چیزی اضافه می کنید؟

ترحم یک ویژگی است که همیشه مورد توجه مردم روسیه بوده است. در مورد چنین افرادی هم می گویند که صمیمی هستند، روح مهربانی دارند.

پس چرا لیدیا اینقدر مالکا را سرزنش کرد؟

چه کلمه ای برای توصیف توله سگ ها در این قسمت استفاده شده است؟ چه صدایی دارد؟

شما را یاد چه کلمه ای می اندازد؟

معنی آن را در فرهنگ لغت بررسی کنید.

این کلمه هم عامیانه است.

وقتی می‌خواهند توله‌ها را سرزنش کنند، در اصطلاح رایج به توله‌ها چه می‌گویند؟

این کلمه چه صدایی دارد: عصبانی یا عصبانی؟

ملکه چگونه از این قسمت برای ما ظاهر شد؟

ثابت کن

رفتار او با توله سگ هایش چگونه بود؟ ثابت کن

چه چیزی به لیدیا در نهایت آرامش کمک کرد؟

آن را بخوانید.

نویسنده کجا با ملکا آشنا شد؟

کلماتی را پیدا کنید که به شما در درک احساسات نویسنده کمک کند؟

زیر چه کلماتی خط کشیدی؟

معنی کلمه "مشغول" را چگونه می فهمید؟

معنی را در فرهنگ لغت جستجو کنید. بیایید در گروه کر بخوانیم.

ملکا شما را با کدام قسمت از پاساژ آشنا کرد؟

حالا او این قسمت را به طور رساً بازخوانی می کند و با صدا و لحن خود می گوید که نویسنده نگران سگ است.

آیا (دانشجو...) توانسته نگرش نویسنده را نسبت به آنچه دیده است بیان کند؟ به نظر شما نگرش نویسنده با نگرش خواننده مطابقت دارد؟

چه قسمتی را از دست دادیم؟

بیایید این توضیحات را دوباره بخوانیم.

بیایید مشخص کنیم که وقایع داستان در کجا رخ می دهد.

لیدیا رفتار ملکا را چگونه ارزیابی کرد؟

چرا اینطور فکر می کنید؟

بیایید این قطعه را به صورت رسا بر اساس نقش بازخوانی کنیم.

واکنش راوی به آنچه آموخته بود چگونه بود؟

دیدگاه کدام یک از شما نسبت به ملکی مانند نویسنده است؟ چه کسی می خواهد سعی کند آن را در حین خواندن منتقل کند؟

چه کسی آن را با موفقیت بیشتر انجام داد؟

بیایید تضاد خود را حل کنیم: کدام تعریف قطعاً با توصیف شخصیت لیدیا مطابقت ندارد؟ ثابت کن

اجازه دهید در گروه کر تکرار کنیم، چه کلماتی می توانند لیدیا را توصیف کنند؟

بیایید سوالی را که از نویسنده پرسیدیم به یاد بیاوریم؟

شما چطور فکر می کنید؟

بیایید جملاتی را پیدا کنیم که پاسخ های شما را پشتیبانی می کند. بیایید آنها را به صورت گروهی بخوانیم.

حالا چه چیزی را تعیین کرده ایم؟

از خواندن شما فهمیدم که نگرش شما نسبت به ملکا با نویسنده مطابقت دارد و از این بابت خوشحالم.

عنوان داستان بعدی را در صفحه 70 بخوانیم.

چرا داستان با کلمه "بیشتر" شروع می شود؟

بیایید به تصویر صفحه 71 نگاه کنیم و حدس بزنیم چه اتفاقی برای ملکا افتاده است؟

چه کسی می خواهد بداند چه بر سر ملکا آمده است؟

ما در گروه متحد می شویم و با خواندن "وزوز" می خوانیم. هنگامی که تا شدیدترین لحظه مطالعه می کنید، دست خود را بالا ببرید. در حین مطالعه، زیر کلماتی که به معرفی شخصیت ملکا کمک می کند خط بکشید.

چرا این لحظه باعث ایجاد هیجان شد؟

ملکا چگونه در این داستان ظاهر شد؟ در چه جملاتی؟

چه کلماتی نیاز به توضیح دارند؟

در فرهنگ لغت پیدا کنید.

چه قهرمان جدیدی در داستان ظاهر شد؟ او چگونه است؟ چه اقداماتی در این مورد صحبت می کند.

کلمات او را پیدا کنید.

کدام جمله در داستان از ایده اصلی داستان قبلی پشتیبانی می کند؟

کلمات اصلی در این جمله چیست؟

چگونه می توانید ایده اصلی داستان قبلی را ادامه دهید؟

بنابراین، شما با دو داستان در مورد ملکا آشنا شده اید.

چندین داستان در مورد شخصیت های مشابه در ادبیات، «چرخه داستان» نامیده می شود. کتابی را در نمایشگاه پیدا کنید که داستان های سگ های دیگر را معرفی کند.

چگونه حدس زدید؟

بیایید بررسی کنیم.

(معلم مطالب را باز می کند و عنوان داستان ها را می خواند)

بر اساس داستانی که خواندید، چه چیزی می توانید درباره نویسنده واسیلی ایوانوویچ بلوف اضافه کنید؟

آیا نظر شما با ایده اصلی موافق است؟

قهرمانان داستان های او چه کسانی هستند؟

نسبت به وطن کوچکش چه احساسی داشت؟ ثابت کن

این سرمایه اصلی کار نویسنده است - او می دانست که چگونه در افراد معمولی گرمی ، شفقت ، مهربانی ، عشق به اطرافیان خود را ببیند و با علاقه به خوانندگان خود در مورد آنها بگوید.

در خانه شما یک داستان می نویسید: 1 گزینه در مورد لیدیا، و 2 - در مورد مالکا. به یاد داشته باشید که هر یک از گفته های شما باید با کلمات متن تأیید شود.

چه کسی به کار نویسنده علاقه مند بود؟

از کجا می توانم کتاب پیدا کنم؟

پیش نمایش:

درس خواندن ادبی

در کلاس سوم

مجتمع آموزشی "سیاره دانش"

برنامه: سیاره دانش. خواندن ادبی. E.E.Katz. سیستم سنتی برنامه های موسسات آموزش عمومی دبستان. درجه 1-4. مجتمع آموزشی و تربیتی "سیاره دانش". M.: AST، "Astrel". 2012

شرح سطح اولیه دانش، مهارت و توانایی دانش آموزان برای این موضوع

  • دانش آموزان می توانند کل کلمات را بخوانند.
  • عاشق انجام کار خلاقانه بر اساس متن.
  • توانایی کار به صورت گروهی و زوجی؛
  • ویژگی های متمایز متن را بشناسید.

بخش برنامه:درباره شجاعت و عشق

11 درس – 2 درس.

موضوع درس : داستان واسیلی ایوانوویچ بلوف "فرزنده مقصر بود."

نوع درس: یادگیری مطالب جدید

اهداف و مقاصد درس:

1. دانش آموزان را با کار V. Belov "فرزندان مقصر است" آشنا کنید.

2. در شکل گیری پایه های استقلال خواننده مانند توانایی نامگذاری صحیح یک اثر (نام خانوادگی و عنوان نویسنده)، تعیین مستقل ژانر و موضوع آنچه خوانده می شود، شناسایی دیدگاه نویسنده و بیان دیدگاه خود کمک کنید.

درک و بیان را در خواندن توسعه دهید.

دانش آموزان را در فعالیت های خلاقانه عاطفی شرکت دهید.

به کار روی توسعه گفتار منسجم دانش آموزان ادامه دهید.

3. پرورش علاقه کودکان به خواندن و غنی سازی تجربه خواندن آنها از طریق یک سیستم تمرین با یک اثر ادبی.

تجهیزات درسی:

کتاب درسی: Katz E.E. خواندن ادبی: کلاس سوم، قسمت اول.

نمایشگاه تصویرسازی کودکان برای اثر وی.

لغت نامه های اوژگوف.

کارت هایی با سوالات

ساختار درس:

لحظه سازمانی، هدف گذاری مستقل و تعیین موضوع درس (5 دقیقه).

بررسی تکالیف (5 دقیقه).

آشنایی با حقایق جدید از زندگی نویسنده و اثری جدید (9 دقیقه).

کار مستقل با کار (4 دقیقه).

مکث پویا (2 دقیقه).

کار بر روی درک مطلب و بیان خواندن (15 دقیقه).

انعکاس (3 دقیقه).

اطلاعات در مورد تکالیف (2 دقیقه).

پیشرفت درس:

مرحله درس

فعالیت های معلم

فعالیت های دانشجویی

UUD تشکیل شد

لحظه سازمانی، تعیین موضوع درس،

هدف گذاری مستقل

شعر "دوست" را می خواند

یک توله سگ در حیاط ما ظاهر شد،

ما مجموعاً او را بادی می نامیم.

گوش های پشمالو و بینی کوچک،

او احتمالاً به یک سگ وفادار تبدیل خواهد شد.

توپ بازی کردیم و از کوه پایین غلتیدیم،

توله سگ ما تا دیروقت بی احتیاط بود.

با فراموش کردن بازی، صبح به آن رسیدیم

وسط حیاط یک لانه دارد.

و مطمئناً ما فقط دوست نیستیم،

حالا توله سگ خانواده دارد!

فکر می کنید چرا این شعر خاص را برای شما خواندم؟

بیایید بررسی کنیم که در درس گذشته چقدر دقت کرده اید.

بر اساس تصاویر روی تابلویی که در خانه کشیده اید، عنوان اثر و نویسنده آن را به خاطر بسپارید.

با توجه به اینکه امروز با اثر جدیدی از همین نویسنده آشنا می شوید قسمت اول مبحث این درس را مشخص کنید.

معلم نام و نام خانوادگی نویسنده را روی تابلو می نویسد.

برای تعیین قسمت دوم موضوع درس و عنوان کار، باید آنچه را که روی تابلو رمزگذاری شده است بخوانید و نحوه خواندن آن را توضیح دهید.

"M about A vi L ni b la K s A"

معلم عنوان کار را روی تخته می نویسد.

واسیلی بلوف "فرزنده مقصر بود"

موضوع درس را به طور کامل بیان کنید.

بر اساس موضوع درس، با استفاده از کلمات حمایتی، برای درس هدف تعیین کنید.

کلمات کلیدی روی تابلو:

هدف:

* گسترش دانش در مورد ...;

* شناختن...؛

* مطالعه ….

چون در درس آخر داستانی در مورد سگ خواندیم.

روی تخته تصاویری برای داستان واسیلی بلوف "وفادار و مالکا" وجود دارد.

امروز در کلاس با اثر جدیدی از واسیلی بلوف آشنا می شویم.

عنوان اثر "فرزندان مقصر است" است.

اثر واسیلی بلوف "فرزندان مقصر بودند."

گسترش دانش در مورد زندگی و کار واسیلی بلوف.

با کار واسیلی بلوف "فرخ مقصر بود" آشنا شوید.

نتایج شخصی

ما انگیزه یادگیری و فعالیت شناختی هدفمند را شکل می دهیم.

UUD ارتباطی

UUD نظارتی

موضوع و هدف درس را با کمک معلم تعیین و تدوین کنید.

یاد بگیرید که مفروضات خود را بر اساس کار با تصاویر بیان کنید.

UUD شناختی

شناسایی و تدوین مستقل یک هدف شناختی.

در نتیجه کار مشترک کلاس و معلم نتیجه گیری کنید ، تجزیه و تحلیل کنید.

بررسی تکالیف

خوب حالا بیایید اثر "وفادار و سرخ کردنی" را به یاد بیاوریم. در خانه، برای قطعه ای که دوست داشتید، تصاویری کشیدید و خوانشی گویا از این قطعه تهیه کردید.

آنچه در مورد واسیلی ایوانوویچ بلوف می دانید را به خاطر دارید؟

بچه ها متن را به صورت رسا می خوانند. (4-5 دانش آموز)

هنگامی که جنگ بزرگ میهنی آغاز شد، واسیلی بلوف در کلاس دوم بود. او تقریباً هم سن ما بود. از خاطرات کودکی اش بیشتر از همه به خاطر گرسنگی همیشگی و عشق به مطالعه بود.

پدرم یک کتابخانه کوچک داشت. در طول جنگ، واسیا تمام کتاب ها را از روی جلد تا جلد از کتابخانه خانه خود مطالعه کرد. گاهی اوقات عمداً لذت را دراز می کردم و کتاب را آهسته می خواندم تا طولانی شود. کتاب مورد علاقه من کتاب "کشورهای دور" اثر A.P. Gaidar بود.

UUD شناختی

ساخت آگاهانه و داوطلبانه یک گفتار به شکل شفاهی.

UUD ارتباطی

آر ما توانایی گوش دادن و درک گفتار دیگران را توسعه می دهیم.

آشنایی با حقایق جدید از زندگی نویسنده و یک اثر جدید

کار واژگان

من می خواهم داستان شما را در مورد واسیلی بلوف تکمیل کنم.

زندگی نامه

حتی قبل از مدرسه، برادر بزرگترم یوری به من خواندن آموخت. "روزه کتاب" من که قبل از روزه داری فیزیکی من شروع شده بود، به سرعت مزمن شد. قبل از جنگ، پدرم عصرهای زمستان را با صدای بلند می خواند، اما بعداً میل غیرقابل کنترلی برای خواندن مستقل در من ایجاد شد. از اتاق زیر شیروانی خانه های متروک کتاب جمع کردم. خانه‌ها تخته‌بندی شده بودند، اما ما فاصله‌هایی بین انبارها پیدا کردیم، از پنجره‌های زیرزمین به داخل رفتیم و در اطراف پرسه زدیم.

چه چیز جدیدی در مورد V.I Belov از داستان من یاد گرفتید؟

بخش اول هدف درس ما را به خاطر بسپارید. چه می توانید بگویید؟

آفرین!

در کار با کلمه جدیدی روبرو خواهید شد که معنای آن باید روشن شود.

روی تخته:

چه کلمه ای خواندی؟

معنی آن را چگونه می فهمید؟

معنی این کلمه را در فرهنگ لغت اوژگوف بیابید.

فکر می‌کنید واسیلی ایوانوویچ بلوف در اثرش «فرای مقصر بود» در مورد چه چیزی می‌خواست به ما بگوید؟

بیایید فرضیات خود را بررسی کنیم. به کار واسیلی بلوف "فرزندان مقصر است" گوش دهید.

(کتاب های درسی بسته هستند، معلم در حال مطالعه است)

تکنیک "خواندن با توقف".

(خواندن قسمت 1)

یک زمستان در میان برف، برای شیر به لیدیا رفتم و شنیدم که مهماندار در خانه فحش می داد.

به نظر شما مهماندار چه کسی را سرزنش کرد؟

(خواندن قسمت 2)

معلوم شد که لیدیا مالکا را به خاطر آوردن دو توله سگ سرزنش کرده است. بچه ماهی با گیج به چشمان صاحبش نگاه کرد، دمش را با گناه تکان داد و نفهمید که چرا اینقدر او را سرزنش می کنند. زیر نیمکت را نگاه کردم: آنجا، در یک کلاه قدیمی با گوشواره، دو بچه گربه ریز بی اختیار دست و پا می زدند.

آیا فرضیات ما درست است؟ صاحبخانه چه کسی را سرزنش می کرد؟

حالا بیایید تصور کنیم لیدیا با توله ها چه می تواند بکند؟

(خواندن قسمت 3)

لیدیا دو روز مالکا را سرزنش کرد و روز سوم گفت:

باشه بذار زندگی کنن

بعد شنیدم که یک توله سگ را یک راننده تراکتور که اغلب از روستا می گذرد برده است. لیدیا دومی را از رودخانه به روستای همسایه برد.

یک روز نگاه می کنم: ...

آیا فرضیات ما درست است؟ لیدیا با توله ها چه کرد؟

(خواندن قسمت 4)

یک روز ملکه را دیدم که در مسیر روستای همسایه آن سوی رودخانه می دوید. تنها، تنها. او با شلوغی به خانه می دود، بدون اینکه به چیزی نگاه کند. پاهای کج فقط روی برف سفید سوسو می زنند. روز بعد - دوباره. تعجب کردم: کجا می دود؟ و هر روز و همیشه در یک زمان.

آیا به درستی حدس زدیم که جلسه با چه کسانی می تواند برگزار شود؟

فکر می کنی ملکا هر روز کجا می دوید؟

(خواندن قسمت 5)

از لیدیا پرسیدم:

ملکا هر روز کجا می دود؟

بله، خوراک! - لیدیا با خوشحالی توضیح داد. - هر روز اینطوری می دود، هیچ چیز نمی تواند جلویش را بگیرد. سرزنشش کردم و در کلبه حبسش کردم، بیهوده. به محض اینکه دور شدی، کار تمام شد. بله، نه، او دوید تا به نوزادش غذا بدهد.

همین است، فکر کنم ملکا! معلوم شد که چه مادر وفاداری است. او هر روز با وجود هر خطری دو کیلومتر تا روستای عجیبی می دود تا به پسرش غذا بدهد. همه نمی توانند این کار را انجام دهند.

پس ملکا هر روز کجا و چرا می دوید؟

آیا این قطعه را دوست داشتید؟ چرا؟

بچه ها اطلاعات جدید می گویند.

دانش را در مورد زندگی و کار واسیلی بلوف گسترش دهید. ما به بخش اول هدف دست یافته ایم.

با کار واسیلی بلوف "فرخ مقصر بود" آشنا شوید.

کوتنوک.

بچه ها توضیح می دهند.

بچه گربه یک توله سگ است.

در مورد اینکه ملکا کار بدی کرد.

بچه ها

سرخ کنید.

مهماندار ملکا را سرزنش کرد.

آن را به دستان خوب بسپارید.

او یک توله سگ را به یک راننده تراکتور داد و لیدیا دومی را به روستای همسایه برد.

بله با ملکا.

بچه ماهی هر روز به سمت بچه گربه اش می دوید.

هر روز بچه ماهی برای سیر کردن پسرش به دهکده ای عجیب می دوید.

اظهارات کودکان

UUD ارتباطی

آر ما توانایی گوش دادن و درک گفتار دیگران را توسعه می دهیم.

UUD شناختی

ما توانایی ساخت یک بیانیه گفتاری را توسعه می دهیم.

اطلاعات ارائه شده در قالب یک پازل را درک کنید.

UUD نظارتی

یاد بگیرید که مفروضات خود را بیان کنید.

نتایج شخصی

کار مستقل با کار

دوباره کار را بخوانید و ژانر آن را مشخص کنید. پاسخ خود را توجیه کنید.

قسمت دوم هدف ما را نام ببرید.

چه می توانید بگویید؟

ما داستان را خواندیم زیرا ... نشانه هایی از یک داستان وجود دارد: روایت، حجم کم، تعداد کمی از شخصیت ها، شرح یک طرح.

با کار واسیلی بلوف "فرز مقصر بود" آشنا شوید. ما به بخش دوم هدف دست یافته ایم.

UUD شناختی

UUD نظارتی

تعیین اهداف میانی با در نظر گرفتن نتیجه نهایی.

مکث پویا

برای ورزش آماده شوید!

برای ورزش آماده شوید!

دست بالا، دست پایین!(یک بازوی مستقیم به بالا، دیگری پایین، دست ها را با حرکت تند تغییر دهید.)

تمرین را تکرار می کنیم،

سریعتر حرکت کنیم

(دستها جلوی سینه، تکان دادن با بازوها.)

یک بار، بیایید به جلو خم شویم.

دو - بیایید به عقب خم شویم.

و به طرفین خم می شود

ما متعهد به انجام آن خواهیم بود.

(به جلو، عقب و به طرفین خم می شود.)

دوباره اسکات

بیا با هم انجامش بدیم

یک - دو - سه - چهار - پنج.

چه کسی شروع به عقب ماندن کرد؟

(چمباتمه زدن.)

راه رفتن را شروع می کنیم

(در جای خود راه بروید.)

و بیایید دوباره درس خود را شروع کنیم.

(کودکان پشت میزهای خود می نشینند.)

حرکات را زیر نظر معلم انجام دهید.

جلوگیری از خستگی.

نتایج شخصی

شکل گیری نگرش نسبت به سبک زندگی سالم.

کار بر روی درک مطلب و بیان خواندن

قسمت سوم هدف ما را نام ببرید.

چه کسی این متن را به ما می گوید؟ چگونه حدس زدید؟

شخصیت های اصلی این داستان را نام ببرید.

صاحبش چه حسی نسبت به سگش داشت؟

نظرات تقسیم شد. بیایید یک بار دیگر داستان را بخوانیم و ببینیم نویسنده و مهماندار چگونه با ملکا و اقدامات او برخورد کردند.

لیدیا در مورد ملکا چه احساسی داشت؟ این را با کلماتی از متن پشتیبانی کنید.

مهماندار با چه احساسی گفت: ملکا هر روز کجا می دود؟

آن را در متن پیدا کنید.

بیایید این قسمت را به صورت رسا بخوانیم.

چه چیزی می توانید از ملکا یاد بگیرید؟

دوتایی کار کنید.

روی میزتان کارت هایی با سوالات دارید.

پاسخ ها را در متن بیابید و یادداشت کنید تا داستانی داشته باشید.

چرا لیدیا مالکا را سرزنش کرد؟

______________________________________

توله ها چه زمانی به دنیا آمدند؟

چند نفر بودند؟

_______________________________________

دو بچه گربه کوچولو کجا دست و پا می زدند؟

_______________________________________

چه کسی اولین توله سگ را گرفت؟

_______________________________________

لیدیا توله سگ دوم را کجا برد؟

_______________________________________

_______________________________________

سگ هر روز کجا می دوید؟

_______________________________________

بچه ماهی چقدر مسافت را طی کرد؟

_______________________________________

ملکا چه جور مادری بود؟

_______________________________________

آیا توانستی با خودت کنار بیایی؟

یک کار؟ برای این کار چه باید کرد؟

داستان های خود را بخوانید، خواندن شما چگونه باید باشد؟

یاد بگیرید که کار "فرخ مقصر بود" را تجزیه و تحلیل کنید.

صاحب سگ را سرزنش کرد، اما او او را دوست داشت و ترحم کرد. نویسنده عمل او را تحسین کرد.

خواندن با صدای بلند توسط 2 دانش آموز (به نوبت).

لیدیا سگش را دوست داشت. (خطوط از متن را بخوانید)

لیدیا با خوشحالی توضیح داد.

متن (2 درس) را بخوانید.

او متوجه شد که ملکا مادر بسیار خوبی است.

(فکر می کنم همین است، ملکا! معلوم شد مادر وفادار است.).

با احترام و تحسین.

متن (2 درس) را بخوانید.

از سگ ملکا می توانید فداکاری، وفاداری، استقامت و شجاعت را بیاموزید.

بچه ها دوتایی کار می کنند.

ما کار را انجام دادیم. برای این کار باید متن را با دقت بخوانید.

خواندن باید صحیح، گویا، روان، سریع و معنادار باشد.

لیدیا مالکا را به خاطر آوردن توله سگ سرزنش کرد.

توله ها در زمستان به دنیا آمدند. دو نفر بودند. گربه‌های کوچولو با درماندگی در کلاهی کهنه با گوش‌های گوش فرو رفتند. راننده تراکتور اولین بچه گربه را گرفت. لیدیا دومی را از رودخانه به روستای همسایه برد. یک روز نویسنده با ملکا در حال فرار از روستای همسایه آشنا شد. سگ هر روز می دوید تا به بچه اش غذا بدهد. بچه ماهی مجبور بود هر روز دو کیلومتر تا روستای عجیبی بدود. معلوم شد که او یک مادر وفادار است. (از هر ردیف 1 نفر)

UUD شناختیدر نتیجه کار مشترک بین کلاس و معلم نتیجه گیری کنید.

پاسخ سوالات را در متن بیابید.

افکار خود را به صورت شفاهی و کتبی بیان کنید.

UUD نظارتی

تعیین اهداف میانی با در نظر گرفتن نتیجه نهایی.

UUD ارتباطی

آر ما توانایی گوش دادن و درک گفتار دیگران را توسعه می دهیم.

U توانایی کار به صورت جفت.

نتایج شخصی

انعکاس

- عشق مادر به فرزندش احساس بسیار قوی است. مادر به خاطر فرزندش قادر است بر هر مشکل و مانعی غلبه کند. سگ کوچک و بی تعارف، که معلوم شد قلب مهربانی دارد، از این موانع نمی ترسید.

پس قسمت سوم هدف درس چیست؟

چه می توانید بگویید؟

هدفی که برای این درس در نظر گرفتیم چگونه به نظر می رسد؟

ما به هدف تعیین شده در درس کاملاً پی بردیم.

چه نتیجه ای برای خود می گیرید، این داستان به شما چه آموخته است؟ اما برای پاسخ دادن به آنها عجله نکنید، در مورد آن فکر کنید، پاسخ را با یک دوست در میان بگذارید، سپس نظر خود را بیان کنید.

به صورت گروهی کار کنید.

یک سینک واین درست کنید. موضوع سینکواین "فری".

در خاتمه از زحمات شما در این درس تشکر می کنم. پس از خواندن داستان واسیلی بلوف، فکر می کنم شما مهربان تر و بهتر خواهید شد. شما نسبت به همه موجودات بی تفاوت نخواهید بود. به یاد داشته باشید که زندگی برای کارهای خوب داده شده است.

شکلک سبز - عالی،

شکلک زرد - همیشه درست نیست،شکلک قرمز - باید تلاش کنید تا بهتر کار کنید.

خوشحالم که از کارتان در درس راضی هستید.

یاد بگیرید که کار "فرخ مقصر بود" را تجزیه و تحلیل کنید.

آن را اجرا کردیم.

اطلاعات خود را در مورد زندگی و کار واسیلی بلوف گسترش دهید، با اثر "مالکا مقصر بود" آشنا شوید و تجزیه و تحلیل این اثر را یاد بگیرید.

ما باید مراقب برادران کوچکمان باشیم.

ما باید کسانی را که در این نزدیکی هستند دوست داشته باشیم.

به والدین خود عشق بورزیم، زیرا به خاطر ما آنها آماده انجام هر کاری هستند.

سرخ کنید.

وفادار، دلسوز.

دوید، به پشت سر نگاه نکرد، غذا خورد.

معلوم شد چه مادر وفاداری است.

مادر

UUD شناختی

تبدیل اطلاعات از یک فرم به فرم دیگر: syncwine.

D در نتیجه کار مشترک بین کلاس و معلم نتیجه گیری کنید.

UUD ارتباطی

آر ما توانایی گوش دادن و درک گفتار دیگران را توسعه می دهیم.

افکار خود را به صورت شفاهی بیان کنید.

U توانایی کار گروهی.

UUD نظارتی

تعیین اهداف میانی با در نظر گرفتن نتیجه نهایی.

ارزیابی فعالیت های درس.

نتایج شخصی

ما توانایی نشان دادن نگرش خود نسبت به شخصیت ها و ابراز احساسات را در خود پرورش می دهیم.

اقدامات را مطابق با یک موقعیت خاص ارزیابی کنید.

اطلاعات تکالیف

تکنیک "اگر...؟"

تصور کنید اگر امروز وقتی به خانه آمدید، یک توله سگ کوچک در نزدیکی خانه خود پیدا کردید، چه خواهید کرد، چه خواهید کرد؟ در مورد آن بنویسید.


مورد : خواندن ادبی کلاس سوم

جایگاه درس در ساختار فرآیند آموزشی: درس با توجه به برنامه درسی.

موضوع درس برنامه ریزی آموزشی و موضوعی:

"موضوع وفاداری مادر در کار V. I. Belov "سرخچه کار اشتباهی کرده است."

فرم درس : درس کشف دانش جدید.

هدف: شکل گیری و توسعه نگرش ارزشی نسبت به فعالیت های مشترک برای تعیین و به کارگیری روش های کار با متن ادبی به عنوان منبع تجربه اخلاقی.

وظایف:

آموزشی:

    کار V. I. Belov را معرفی کنید "فری مقصر بود".

آموزشی:

    توانایی کار با متن، توانایی تجزیه و تحلیل، مقایسه، تعمیم و نتیجه گیری را توسعه دهید.

    توسعه توجه، حافظه، گفتار، تفکر دانش آموزان؛

    توسعه علایق شناختی

آموزشی:

    عشق و احترام به حیوانات، کنجکاوی و علاقه به مطالعه را پرورش دهید.

UUD:

شخصی:

    توانایی ارزیابی اقدامات قهرمانان از نقطه نظر معیارهای اخلاقی؛

    توسعه تمایل به همکاری؛

    علاقه به یک هدف مشترک؛

    خودکنترلی، عزت نفس.

نظارتی:

    تعیین و تدوین اهداف فعالیت در درس با کمک معلم.

    توانایی پیش بینی متن؛

    توانایی ارزیابی اقدامات آموزشی مطابق با وظیفه تعیین شده.

ارتباطی:

    گوش دادن و درک گفتار دیگران؛

    توانایی کار به صورت جفت، توانایی مذاکره.

شناختی:

    جهت گیری در کتاب درسی؛

    تجزیه و تحلیل اشیاء به منظور برجسته کردن ویژگی های اساسی، سنتز.

    شناسایی اطلاعات اولیه و ثانویه؛

    ساخت آگاهانه و داوطلبانه یک گفتار به شکل شفاهی؛

    استخراج اطلاعات لازم از متون شنیده شده در ژانرهای مختلف؛

    ایجاد روابط علت و معلولی؛

    فرمول بندی و حل مسئله

تجهیزات: کتاب درسی "خواندن ادبی" توسط کلیمانوا L.F., Goretsky V.G., Golovanova M.V. کامپیوتر، پروژکتور، صفحه نمایش،دی وی دی- پروژه "حیوانات اهلی و توله های آنها"، ارائه در مورد V.I Belov، ارائه "دقیقه تربیت بدنی موسیقی"، برگه های فردی برای کار.

اشکال کار: جلویی، جفت کار کنید.

پیشرفت درس.

    انگیزه برای فعالیت.

سلام بچه ها!

امروز زود بیدار شدم

بیرون پنجره برف است.

سریع به سمتت رفتم

به من درس بده!

قبل از شروع کار،

به هم لبخند خواهیم زد.

با روحیه عالی

دست به کار می شویم!

بیایید بررسی کنیم که آیا برای درس آماده هستید یا خیر. هر یک از شما یک تکه کاغذ روی میز خود دارید که در آن کار خواهید کرد: یک خوشه آدم برفی را پر کنید، از فرهنگ لغت احساسات استفاده کنید، یک همگام بسازید، کار خود را ارزیابی کنید.

    خود تعیین برای فعالیت.

بچه ها اسم رشته ای که شروع کردین چیه؟ («زندگان را دوست داشته باش»).

کلمه عشق به چه معناست؟

عشق بین چه کسی می تواند بوجود بیاید؟

- عشق به اشکال مختلف ظاهر می شود:

عشق بین زن و مرد؛

عشق والدین به فرزندان؛

عشق فرزندان به والدین؛

عشق به خویشاوندان و دوستان خود؛

عشق به حیوانات

با کدام اثر از این بخش آشنا شدید؟

لیستوپادنیچک کیست؟

خرگوش کوچولو وقتی به خانه برگشت چه نتیجه ای برای خودش گرفت؟ (هیچ کس در دنیا بهتر از خانه و مادر خودت نیست).

در این افسانه از چه نوع عشقی صحبت شده است؟ (درباره محبت فرزندان به پدر و مادر).

پیشنهاد میکنم یه کم نگاه کنیددی وی دی- فیلم پس از مشاهده آن، حدس بزنید امروز در کلاس درباره چه چیزی صحبت خواهیم کرد؟ (درباره حیوانات، در مورد عشق مادر به فرزندش).

- عشق مادر به فرزندش احساس بسیار قوی است. مادر به خاطر فرزندش قادر است بر هر مشکل و مانعی غلبه کند.

- باید در پایان درس به این سوال پاسخ دهیم. . یک داستان فوق العاده در کتاب درسی ما وجود دارد که به ما کمک می کند تا پاسخ صحیح را بدهیم.

امروز با داستانی که توسط واسیلی ایوانوویچ بلوف نوشته شده است "فرز مقصر بود" آشنا خواهیم شد.

به من بگویید، آیا قبلاً آثار واسیلی ایوانوویچ بلوف را خوانده اید؟

بیایید اهداف درس خود را مشخص کنیم. کلمات حمایتی (روی تابلو) در این امر به ما کمک خواهند کرد.

* درباره زندگی بیاموزید ... ... (V.I. Belova).

* با کار آشنا شوید …… “……” (“فرخ مقصر بود”).

* مطالعه؟؟؟ … «……» (متن را به صورت رسا بخوانید و تجزیه و تحلیل کنید).

    مطالعه یک موضوع جدید

    ملاقات با نویسنده (ارائه).

اسلاید 1.

من به شما پیشنهاد می کنم با V.I Belov آشنا شوید.

اسلاید 2.

V.I. Belov در 23 اکتبر 1932 در منطقه Vologda در یک خانواده دهقانی به دنیا آمد. پدرش در سال 1943 در جنگ درگذشت، زمانی که پسر 11 ساله بود. بلوف در کودکی شروع به کار در یک مزرعه جمعی کرد و به مادرش کمک کرد تا چهار فرزند کوچک خود را بزرگ کند. حتی قبل از مدرسه خواندن را یاد گرفت. V.I. Belov کتابهای زیادی خواند و آثار زیادی برای کودکان نوشت. واسیلی بلوف، نویسنده، روزنامه‌نگار و فیلمنامه‌نویس روسی در ۴ دسامبر ۲۰۱۲ در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

اسلاید 3.

V.I. Belov آثار زیادی برای ما به جا گذاشت. یکی از آنها این است: "فرزندان کار اشتباهی انجام داده اند."

به نظر شما ملکا کیست؟

چرا به او چنین لقبی داده اند؟

چه غلطی می توانست بکند؟

وقتی متن را می خوانیم می توانیم صحت فرضیات خود را بررسی کنیم.

    کار روی متن

تکنیک "خواندن با توقف".

معلم در حال خواندن داستان

    (خواندن قسمت 1)

یک زمستان در میان برف، برای شیر به لیدیا رفتم و شنیدم که مهماندار در خانه فحش می داد.

"چی شده؟ - فکر کردم "لیدیا چه کسی را اینقدر تجلیل می کند؟"

-به نظر شما معشوقه چه کسی را سرزنش کرد؟

    (خواندن قسمت 2)

باولگ! سرکش - صدای لیدیا از پشت در شنیده شد. - چرا گوشاتو بیرون آوردی؟ ای فاحشه! خوب، یک دقیقه صبر کنید! خجالت نمی کشی تو چشمات عزیزم؟ خجالت نمیکشی؟

وارد اتاق شدم. لیدیا به من سلام کرد و به قسم خوردن ادامه داد:

باید کمربند را بگیرم و شلاق بزنم! یا کاملاً او را در معرض طبیعت وحشی، بی وجدان قرار دهید!

- چرا مالک ملکا را سرزنش کرد؟

    (خواندن قسمت 3)

معلوم شد که لیدیا مالکا را به خاطر آوردن دو توله سگ سرزنش کرده است. بچه ماهی با گیج به چشمان صاحبش نگاه کرد، دمش را با گناه تکان داد و نفهمید که چرا اینقدر او را سرزنش می کنند. زیر نیمکت را نگاه کردم: آنجا، در یک کلاه قدیمی با گوشواره، دو بچه گربه ریز بی اختیار دست و پا می زدند. سرخ شده تقریبا دماغم را گرفت.

بشین! - لیدیا او را محاصره کرد. - بشین، هیچ کس بالرهایت را نمی گیرد! چه کسی به آنها نیاز دارد ...

- فکر می کنی لیدیا با توله ها چه کرد؟

    (خواندن قسمت 4)

لیدیا دو روز مالکا را سرزنش کرد و روز سوم گفت:

باشه بذار زندگی کنن

سپس شنیدم که یک توله سگ توسط یک راننده تراکتور که اغلب در روستا رانندگی می کرد، برده است. لیدیا دومی را از رودخانه به روستای همسایه برد و در عوض یک گربه قرمز جوان آورد. نمی‌دانم ملکا چه واکنشی نسبت به این‌ها نشان داد، احتمالاً چندان راضی نبود. لیدیا، در هر صورت، راضی بود.

دهکده ای که من در آن زندگی می کردم روی تپه ای قرار داشت و آن طرف رودخانه ای پوشیده از برف، آن هم روی تپه ای، روستای همسایه دیگری وجود دارد. در تابستان روی گدازه از رودخانه عبور می کردیم. گدازه دو کنده کنده شده است که از یک کرانه به کرانه دیگر پرتاب می شود. راه رفتن به سوی دیگر، حتی در زمستان نیز بر روی گدازه ها راه می رفت، اگرچه امکان راه رفتن مستقیم روی یخ نیز وجود داشت. من هر روز اینجا اسکی می کردم. یک روز نگاه می کنم: ...

- چی دید؟

    (خواندن قسمت 5)

یک روز ملکه را دیدم که در مسیر روستای همسایه آن سوی رودخانه می دوید. تنها، تنها. او با شلوغی به خانه می دود، بدون اینکه به چیزی نگاه کند. پاهای کج فقط روی برف سفید سوسو می زنند. روز بعد - دوباره. تعجب کردم: کجا می دود؟ و هر روز و همیشه در یک زمان.

- فکر می کنی ملکا هر روز کجا می دوید؟

    (خواندن قسمت 6)

از لیدیا پرسیدم:

ملکا هر روز کجا می دود؟

بله، خوراک! - لیدیا با خوشحالی توضیح داد. - هر روز اینطوری می دود، هیچ چیز نمی تواند جلویش را بگیرد. سرزنشش کردم و در کلبه حبسش کردم، بیهوده. به محض اینکه دور شدی، کار تمام شد. بله، نه، او دوید تا به نوزادش غذا بدهد.

همین است، فکر کنم ملکا! معلوم شد که چه مادر وفاداری است. او هر روز با وجود هر خطری دو کیلومتر تا روستای عجیبی می دود تا به پسرش غذا بدهد. همه نمی توانند این کار را انجام دهند.

آیا ما توانستیم پیش بینی کنیم که ملکا کیست و چه گناهی دارد؟

داستان را دوست داشتید؟

چه کسی این متن را به ما می گوید؟

چگونه حدس زدید؟

وقایع شرح داده شده در داستان کجا رخ می دهد؟

چرا اینطور فکر می کنید؟

- به نظر شما نویسنده یک رویداد واقعی یا ساختگی را توصیف کرده است؟ چرا اینطور فکر می کنید؟

دوتایی کار کنید.

به صورت دو نفره بحث کنید که چه احساساتی را هنگام گوش دادن به این قطعه تجربه کردید؟ هنگام پاسخ دادن، می توانید از "فرهنگ لغت احساسات" استفاده کنید.( احساس اضطراب و همدلی را تجربه کردیم. می ترسیدند توله ها بدون ملکا بمیرند. ما خیلی نگران ملکا و توله های بی پناهش بودیم!)

    تربیت بدنی موسیقی.

خواندن ثانویه متن توسط کودکان.

- کتاب های درسی خود را باز کنید. بیایید دوباره متن را بخوانیم.

در حین مطالعه با کلمات سخت و ناآشنا مواجه می شوید.

تکه کاغذ شما حاوی کلمات پیچیده ای است که هجا به هجا نوشته شده اند.

- کلمات را هجا به هجا و سپس املا بخوانید.

kri-vo-no-ga-ya

فاحشه

yap-yap

معلوم می شود

با هیچ چیز برای من

ناتوان

sha-ro-myzh-nick

یک بر و دی نه شن کا

کو به نوک

بی وجدان

پس از خواندن کلمات، اگر معنی این کلمه را می دانید، علامت "+" را در مقابل علامت بزنید، "؟" - معنی این کلمه "-" را نمی دانید - مطمئن نیستید.

سرکش - شخص بی شرف؛ کلاهبردار، سرکش

فاحشه، ولگرد - این را در مورد کسی می گویند که خانه والدین خود را ترک کرده و پس از سرگردانی طولانی بازگشته است.

پدر، پدر - کلمه ای باستانی که هنوز در برخی مناطق استفاده می شود: ریازان، تامبوف، وولوگدا. به معنای "پدر، پدر" است.

بی وجدان - نداشتن وجدان، یعنی. دروغگو، کج، بی شرم، متکبر.

کوتنوک - توله سگ، سگ کوچولو.

شارومیژنیک - سرکش

خواندن متن توسط کودکان به صورت زنجیره ای با سوالاتی در مورد آنچه می خوانند.

کدام یک از کلماتی که لیدیا به مالکا سرزنش کرد، ظاهر سگ را توصیف می کند؟ (پای کمان)

چرا لیدیا از تولد توله ها ناراضی بود؟

وقتی ملکا بدون توله سگ ماند چه احساساتی را تجربه کرد؟ (اضطراب، ترس برای توله ها، اندوه)

- واکنش ملکا به از دست دادن توله سگ چگونه بود؟

مهلکه در راه رسیدن به روستای دیگر با چه موانعی مواجه شد؟

    دقیقه تربیت بدنی

    تحلیل کار.خواندن انتخابی. پر کردن خوشه

- ژانر کار را مشخص کنید. پاسخ خود را توجیه کنید. (این یک داستان است).

نشانه های یک داستان

    روایت وقایع واقعی.

    حجم کم.

    چند شخصیت

    توضیحات یک قسمت

- موضوع داستان را مشخص کنید. (این داستان در مورد حیوانات است).

بیایید شخصیت اصلی را مشخص کنیم. ما نتیجه گیری های خود را در یک خوشه وارد خواهیم کرد - یک آدم برفی.

شخصیت اصلی داستان را نام ببرید. (سرخ کردن)

در خوشه می نویسیم MALKA.

ملکا کیست؟ (سگ).

در خوشه می نویسیم DOG.

کدام سرخ شده؟ آن را توصیف کنید.

در خوشه می نویسیم SMALL, BOW-LEGED.

چرا لیدیا او را سرزنش کرد؟ آن را بخوانید.

در خوشه می نویسیم BROUGHT TWO PUPPIES.

وقتی لیدیا او را سرزنش کرد، ملکا چگونه رفتار کرد؟ این مکان را پیدا کنید و بخوانید.

صاحبش با توله ها چه کرد؟

آنچه را که نویسنده یک بار دیده است را بخوانید؟ چرا تعجب کرد؟

ملکا هر روز کجا و چرا می دوید؟

در خوشه می نویسیم RUN TO FEED MY SON.

رفتار مالک با او چگونه بود؟

مهلک هر روز چقدر باید سفر می کرد؟

- راوی چه کشفی کرد؟ این کشف را با کلماتی از متن ثابت کنید.

در خوشه می نویسیم FAITHFUL MOTHER.

دوتایی کار کنید.

بحث کنید که ایده اصلی داستان چیست. رنگ در قسمتی از خوشه که به نظر شما ایده اصلی ملکا در آن گنجانده شده است.

4. انعکاس.

    تدوین قرینه ای در مورد ملکه.

من به شما پیشنهاد می‌کنم یک همگام با موضوع «سرخ کردن» درست کنید و آن را روی کاغذهایتان یادداشت کنید.

(کودکان سینکواین های حاصل را می خوانند).

    نتیجه گیری معلم

مؤلف می گوید ملکه سگی کمانی بوده است. ظاهراً او یک سگ اصیل، بی تعصب و نه چندان زیبا نبود. اما این مانع از عشق ورزیدن به توله سگش نشد و با وجود هر گونه موانع و مشکلاتی از او مراقبت کرد.

بچه ها به سوالی که در ابتدای درس مطرح کردیم چگونه پاسخ دهیم؟آیا حیوانات می توانند فرزندان خود را مانند انسان ها دوست داشته باشند؟

مردم از ملکا چه چیزی می توانند بیاموزند؟

  • جمع بندی درس. ارزیابی شغل.

نویسنده ای را که در کلاس با آثارش آشنا شدید نام ببرید.

چه داستانی خواندی؟ در مورد کیست؟

قبل از درس در مورد موضوع ما چه می دانستید؟

در طول درس چه چیزهای جدیدی یاد گرفتید؟

بعد از این درس چه چیز دیگری دوست دارید بدانید؟(درباره زندگی و شخصیت سگ ها بیشتر بدانید).

اگر 4 عدد مثبت یا کمتر دارید، دست خود را بالا ببرید.

چه کسی شش مزیت یا بیشتر دارد؟

نمره دادن به درس

تکالیف خود را بنویسید: ص. 68 در کتاب کار.

من می خواهم درس خود را با همگامی در مورد شما به پایان برسانم.

دانش آموزان

توجه، فعال.

آنها گوش دادند، پاسخ دادند، استدلال کردند.

تمام وظایف را به درستی انجام داد.

آفرین!

درس تمام شد.

    V.I.Belov

"ماهی کار اشتباهی کرده است"

    کلمات را هجا به هجا بخوانید.

پس از خواندن کلمات، علامت کنار «+ اگر معنی این کلمه را می دانید،? - تو معنی این کلمه را نمی دانی،- - مطمئن نیستم

معلوم می شود

با هیچ چیز برای من

ناتوان

sha-ro-myzh-nick

یک بر و دی نه شن کا

کو به نوک

بی وجدان

kri-vo-no-ga-ya

فاحشه

yap-yap

شل ما

    سینک واین

1 خط - 1 اسم

صفت خط 2 - 2

خط 3 - 3 فعل

خط 4 - جمله کلیدی از متن

خط 5 - اسم های 1-2 (نگرش شما)

1.____________________________________________________________

2.____________________________________________________________

3.____________________________________________________________

4.____________________________________________________________

5.___________________________________________________________

    ارزیابی کار من

با دقت گوش داد

فعالانه کار کرد

استدلال کرد

درست جواب داد

اهتمام نشان داد

زیبا نوشته شده

موضوع درس را فهمیدم

انتشارات در مورد موضوع